Цемент маркірується по двох характеристиках - це здатність витримувати певне навантаження і процентне співвідношення до загального обсягу цементу різних добавок. Перший параметр позначається буквами М або ПЦ зі стоїть поруч цифрою. Цифра буде вказувати максимальні міцності якості цементу. Наприклад, маркування М 500 указує, що даний вид цементу здатний витримати навантаження в 500 кг / см.

Найбільш популярні цементи з маркіровкою від 350 до 500, проте зустрічаються і цементи з відміткою 700. Другий параметр цементу, відбитою в його маркіровці, є процентний вміст добавок. Воно позначається буквою Д. Наприклад, цемент з маркіровкою Д20 міститиме 20% добавок. Ця характеристика важлива тому, що відсоток добавок впливає на пластичність і міцність цементу. Якщо цемент володіє якими-небудь додатковими специфічними властивостями, то на це вказують спеціальні позначення. Як вже було сказано вище, найпопулярнішими марками цементу є марки від 350 до 500.

 

Розглянемо основні характеристики і застосування деяких з них. Марка цементу М (ПЦ) 400 - Д20 указує на те, що цей вид цементу володіє підвищеною морозостійкістю і водостійкістю.Основна сфера застосування такого цементу - будівництво (сюди входить як житлове, так і промислове, сільськогосподарське). Його використовують при виготовленні збірного залізобетону, стінових перекриттів, фундаменту і т. д. Практично аналогічними властивостями і сферою застосування володіє цемент марки М 500 - Д20, крім хорошої водостійкості і морозостійкості даний вид цементу володіє зниженою опірністю корозійним діям.

Його застосовують, як і цемент марки ПЦ 400 - Д20 для будівництва, а так само він підходить для штукатурних, кладок і інших ремонтно-будівельних робіт і виготовлення різних будівельних розчинів. Цемент марки М 500 - Д0 введений до складу бетону, додає останньому такі характеристики, як: підвищена морозостійкість, водостійкість, довговічність. Він незамінний в промисловому будівництві, особливо при виконанні аварійних і відновлювальних робіт. При будівництві споруд, так або інакше пов'язаних з впливом прісної або мінералізованою водою, треба використовувати цемент марки ПЦ (М) 400 - Д0.

Без нього не обійтися при виготовленні бетонних конструкцій із застосуванням термовологісної обробки. Так само цей цемент хороший для виготовлення бетонних і будівельних розчинів. Ще однією важливою характеристикою цементу є його час тверднення. Цей процес проходить у декілька етапів: перший - схоплювання (початок тверднення) цементу. Він займає 40 - 50 хвилин. Другий - кінець тверднення. Він настає через 10 - 12 годин.

Типи цементів

Тип 1. До них відносяться: ПЦ I - 600, ПЦ I - 500, ПЦ I - 400. Ці цементи тверднуть дуже швидко в ранні терміни. Вже на 2 добу міцність цементу складає понад 50% від проектної. Тип 2. Цементи з мінеральними добавками від 6 до 35%. Позначаються ПЦ II / А - Ш - 400, ПЦ II / Б - Ш - 400. Відмінністю двох груп цементу є різний темп набору ранньої міцності. На 2 добу твердіння ПЦ II / А - Ш - 400 набирає 45-50% міцності, а ПЦ II / Б - Ш - 400 - 35 - 40%. Однак 28 добова міцність однакова, а вартість ПЦ II / А - Ш - 400 вище. Тип 3. До них відносяться шлакопортландцементи з добавкою шлаку понад 35%. Позначаються ШПЦ III / А - 400, ШПЦ III / А - 500. У цих цементів кілька уповільнений набір міцності в ранньому віці. Наприклад, ПЦ II / Б - Ш - 400 у віці 2 діб набирає 35% міцності, а ШПЦ III / А - 400 в 2 доби 25%. Але на 56 добу цемент ШПЦ III / А - 400 набирає міцність порівнянну з маркою 500. Це відбувається тому, що шлак починає вступати в хімічну реакцію з новоутвореннями клінкеру, тим самим, ущільнюючи і зміцнюючи структуру бетону. А цемент ПЦ I - 500 на 56 добу набирає міцність вище 550 кгс / см2 . Шлакопортландцементи є найбільш довговічним типом в'яжучого.

Міцність цементу

Найбільш важливою характеристикою цементів є межа міцності при стисненні. Залежно від міцності на стиск цементи діляться на марки. Найбільш поширена марка цементу в будівництві - 400. Визначити марку цементу можна в строго лабораторних умовах при дотриманні всіх вимог ДСТУ. Для визначення марки цементу необхідно приготувати цементно-піщаний розчин із співвідношенням по масі 1:3 і відношенням води до цементу (В / Ц) рівним близько 0,4. Даний розчин необхідно укласти у формочки і ущільнити. Після 1 діб зберігання в спеціальній вологій камері балочки розформовують і кладуть на подальше зберігання в воду! Через 28 діб балочки необхідно витягти і випробувати на пресі. Межа міцності при стисканні у віці 28 діб покаже марку цементу. Для марки цементу 400 - це означає, що міцність призми на стиск повинна бути не менше 400 кгс / см 2 . Якщо фактична міцність (активність цементу) - 460 кгс / см 2 , то це теж марка 400, тільки з запасом міцності. Існують марки - 300, 400, 500 і 600. На цементі більш високої марки можна зробити більш міцний бетон, але також на цементі марки 400 можна зробити бетон марки 500 і вище, а на цементі марки 500 бетон марки 300. Важливо встановити оптимальний витрата цементу, співвідношення наповнювачів і запроектувати найбільш економічний склад бетону.

Гідратація цементів

Портландцемент являє собою тонкоподрібнений порошок, що складається з безлічі частинок розміром від 0,2 мкм до 100 мкм і вище. Варто тільки додати води, як починається необоротна реакція взаємодії цементних зерен з водою - гідратація. Клінкерні мінерали, одержувані після випалу в печі, взаємодіють з водою і утворюють кристали, ці кристали ростуть в просторі, заповненому водою, вростають один в одного і в підсумку формують тверду структуру. Вода на ранньому етапі відіграє роль пластифікатора або розріджувача. Саме цим і зумовлена ​​рухливість бетонної суміші. Принаймні перебігу хімічної реакції простір між частинками цементу заповнюється продуктами хімічної реакції. Починається процес схоплювання бетону.Це час зазвичай становить від 2 до 4 годин і більше, яке залежить від погодних умов, типу цементу, умов твердіння, хімічних добавок. Через кілька днів, коли бетон зміцніє, створюється відчуття того, що бетон вже затвердів. Але це оманливе. Просто він набрав деяку міцність, наприклад 5 - 15 МПа (це 50-150 кгс / см 2 ). Але процеси хімічної реакції триватимуть до тих пір, поки благоприятствуют необхідні температурно-вологі умови і залишаються прореагували зерна цементу.

Схоплювання цементу

Схоплювання - процес переходу цементного тесту з пластичного стану в твердий (за рахунок збільшення кількості кристалів у ході гідратації). Для цементу важливі характеристики початку і кінця строків схоплювання. Початок строків схоплювання - час, протягом якого необхідно приготувати бетон, розчин, доставити його на будмайданчик і укласти у форму.Кінець строків схоплювання - визначає час, після якого необхідно проводити обробку поверхні.Схоплювання цементу регулюються на цементних заводах добавкою гіпсу при помелі портландцементного клінкеру. Терміни схоплювання залежать від температури бетонування.При 20 ° С схоплювання настає через 1,5-2,5 години. При температурі 10 ° С строки схоплювання подовжуються. Також вони залежать від температури самої бетонної суміші. Якщо в бетон потрапляє гарячий цемент (понад 60 ° С) використовується розжарений на сонці щебінь, пісок, використовується гаряча вода, що призведе до проблем схоплювання. У зимовий період якщо температура виявиться нижче 5 ° С, а температура повітря нижче 0 ° С, то бетонна суміш може замерзнути. Регулювання строків схоплювання можна додаванням хімічних добавок (сповільнювачів або прискорювачів).

Теплота гідратації

Хімічні реакції при твердінні цементу відбуваються з виділенням тепла. Наприклад велике виділення тепла може позитивно позначитися на твердінні бетону в умовах знижених температур, але цей же ефект для масивного бетону може привести до утворення внутрішніх тріщин, оскільки виникає суттєва різниця температур на поверхні бетону і всередині бетону.Температура всередині масивного бетону може підвищуватися до 60 ° С і вище. А ризик утворення термічних тріщин виникає тоді, коли різниця температур на 1м бетону перевищує 20 ° С. Тому для масивного бетону необхідно застосовувати цементи з низьким тепловиділенням. В основному кількість виділяється тепла залежить від марки цементу. При будівництві дамб, гребель, масивних фундаментів та інших споруд, де можливі суттєві підвищення температур всередині бетону використовують марку ШПЦ III / А - 400, але в зимовий період цей цемент відрізнятиметься істотним уповільненням міцності, оскільки виділяється цементом тепла буде недостатньо для захисту від холоду.

Наші клієнти

Популярні теги

Мітки не знайдено.

Відправити запит